Čísla pro život

7. srpna 2010 v 20:11 | Maky
Znáte svoje rodné číslo,číslo telefonu,PIN karty ...
Ale co takový krevní tlak,pulz nebo třeba hustotu kostí ?
Jaké jejich hodnoty jsou v normě a co je dobré si hlídat ?


I.   CHOLESTEROL  v pořádku : 5
Věršinu cholesterolu si organismus vyrobí sám a část ho přijímáme vp otravě.Dělí se na "hodný" HDL a "zlý" LDL.První chrání cévy a druhý se v nich naopak usazuje a zanáší je,takže hrozí ateroskleróza (kornatění tepen).Tkaže,.pokud je pro Vás hladina cholesterolu neznámý pojem,nechte si jej změřit.

II.   KREVNÍ TLAK : 120/80
Srdce pumpuje krev do žil a ta pak tlačí na jejich stěny - právě tomu se říká krevní tlak.První číslo je maximální tlak ve chvíli,kdy Vaše srdce udeří a druhé číslo je hodnota,naměřená mezi jeho dvěma údery.Nejvyšší bývá ráno při probuzení a pak odpoledne před 18.hodinou a nejnižší tlak potom míváme kolem třetí ráno. (U dětí a mladých lidí může být hodnota nižší,s přibývajícím věkem tlak stoupá,takže 130/85 je ještě naprosto v pořádku)

III.   PULZ : 60 až 80
Jednoduše se dá říct,že pulz naznačuje,jak rychle nám tluče srdce.Je to jakási tlaková vlna,která vznikne,když se vytlačí krev z levé srdeční komory do aorty.Ideální hodnota v klidu je kolem 70 tepů/min.Pokud by se tato hodnot zvýšila dlouhodobě,hrozí infarkt.

IV.   VITAMÍN D : 5 až 10
Bez něj bychom brzy neměli ani jeden zub,nervy by nám pochodovaly a jistě by se pokroutily i kosti.Vitamín D dokáže nastartovat imunitu,působí jako prevence proti osteoporóze i cukrovce.Doporučená denní dávka je 5-10mikrogramů (Vitamín D dodají sluneční paprsky,rybí tuk,játra,vejce,mléko)

V.   HLADINA CUKRU V KRVI : 4,4 až 6,7
Cukrovce se říká epidemie nového tisíciletí.V těle se při ní netvoří dost inzulinu,který řídí přeměnu cukrů v těle.Během času může způsobit onemocnění srdce nebo ledvin a poškodit nervy nebo zrak.

VI. SPRÁVNÁ HUSTOTA KOSTÍ : -1
Osteoporóza,neboli řídnutí kostí je strašákem starších lidí,ale nejvíce ohrožuje ženy v přechodu.V těle klesá množství hormonů a kromě jiného to odnesou kosti,které začnou řídnout a lámat se.Hustota kostí se měří denzitometrem,který funguje na principu rentgenových paprsků,ale dokáže přesněji rozeznat strukturu kostí.Po měření se stanoví tzv. T-skóre,norma je kolem -1,hodnota pod -2,5 je už osteoporóza.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama