Twillight : ECLIPSE (2010)

11. července 2010 v 10:31 | Maky

Eclipse
Někteří tvrdí,
že svět zajde ohněm,
druzí,
že zničí ho led.
To,co znám z vášně,
přinutilo mě
k ohni se přiklánět.
Však jestli se ohněm
svět nezmrzačí,
znám natolik i nenávist,
abych si docela byl jist,
že led by to sved,
že na to stačí ...
... právě těmito nádhernými verši se otevírá třetí díl romantické  Twilight ságy,tentokrát s názvem Zatmění :

Edward s Bellou se líbají na rozkvetlé louce a Edward Bellu žádá o ruku.Bella však odmítá a vymiňuje si slib,že ji Edward po svatbě "promění".
 V Seattlu se množí případy nevysvětlitelných zmizení a vražd,hledá se údajný sériový vrah.
Jeden z těchto případů řeší i Bellin otec Charlie.Ten hledá Rileyho Bierse,který zmizel více než před rokem.
Bella s Edwardem odlétají za její matkou na Floridu.
Po delší době se ve Forks objevuje Jacob,který o sobě dlouho nedával vědět.Chce Bellu varovat před Victorií,jejíž pach zachytil.Bella se zlobí,že nerearoval na její telefonáty a chce si s ním promluvit.Jacob ji tedy odváží do rezervace,vypráví Belle o tzv.otisku a odkrývá jí své city.

Eclipse
Cullenovi začínají tušit,že za záhadnými vraždami a zmizeními v Seatlu zřejmě stojí někdo "z jejich druhu" a shodují se na tom,že budou muset zasáhnout.Edward odjíždí se svou rodinou na lov,Bellu má během té doby hlídat Jacob.
Bella je pozvána na zasedání rady kmene.Zde Jacobův otec vypráví o historii Quiletského kmene,o jejich geneticky zakódované schopnosti proměnit se ve vlky,o pradávném "studeném" nepříteli a odvaze ženy náčelníka,která se obětovala a zachránila celý kmen(flashback).Jacob se Belle přizná,že je o ní zamilovaný a pokusí se ji políbit - Bella mu však dá ránu a zlomí si ruku. 

Po návratu Bella vtipkuje u Cullenových o své proměně.Rosalie jako jediná dá jednoznačně najevo,že její proměnu odmítá.Bella má podle ní možnost výběru,kterou nikdo z rodiny neměl a přesto volí špatně.Vypráví Belle svůj příběh o svém životě před proměnou(flashback).

Podezřelé chování v Seatlu vzbudí pozornost i v kruzích nejvyšších - u Volturiových.Situaci má sledovat Jane se svojí družinou,Arova rozhodnutí by mohla Alice sledovat.Jane tedy rozhodne,že nezasáhnou a nechají novorozené vykonat to,pro co byli stvořeni.(Pokud by totiž novorození povraždili některé členy Cullenovy rodiny a ta se rozpadla,mnohem snadněji by se pak k Volturiovým přidal Edward s Alicí,po kterých Aro tak touží.) 

Po maturitě pořádá Alice u Cullenových velký večírek.Alice má vidění,že novorození upíři se připravují k boji a chystají se do Forks.Cullenovi tedy nakonec uzavírají s vlky křehké příměří - vlci jim slibují svou pomoc v boji s novorozenými.Trenérem se stává Jasper,který má právě s novorozenými bohaté zkušenosti.Při dalším flasbacku se představí Jasperova minulost a jeho život,než potkal Alici a rodinu Cullenových.

Armáda novorozených se rozrůstá,v jejím čele stojí pohřešovaný Riley,kterého proměnila Victoria.
Cullenovi se mezitím vydávají na lov - potřebují se před bojem nasytit.
A Bella má sama s Edwardem poprve strávit noc v Cullenově domě.Odhodlá se a chce se s Edwardem pomilovat.Ten ji však odmítne s tím,že je to příliš nebezpečné,že by ji mohl zabít.Ujistí ji o své lásce,ale prosí o pochopení - pochází z naprosto jiné doby a chce,aby alespoň jedno pravidlo zůstalo neporušeno a nejdříve se vzali.Poklekne tedy u postele a znovu Bellu žádá o ruku.Bella tentokrát řekne ANO a Edward jí navlékne prsten,který nosila jeho matka.

Edward s Bellou odchází stanovat vysoko do hor,kde by měli být v bezpečí.Doprovází je také Jacob kvůli spojení s vlčí smečkou a  zamaskování "Belliny vůně".Bella ve stanu promrzne a Edward je nucen Jacobovi dovolit,aby ji zahřál vlastním tělem.Ačkoliv jsou ti dva jako oheň a led,uvědomí si,že je pojí víc než jen nenávist,že je jim společná právě láska k Belle a oba jsou pro ni ochotni udělat cokoliv.Ráno se Jacob dozví o zasnoubení Belly s Edwardem,je šokován,chce utéct a obětovat se v boji s novorozenými.Bella mu v tom musí za každou cenu zabránit,proto mu poručí,aby ji políbil.Po vášnivém polibku si Bella sice bolestně,ale konečně! uvědomuje,že miluje oba - upíra i vlka.
Edwarda však víc ...

Začíná bitva a Cullenovým se za vydatné pomci vlků podaří novorozené porazit.
Victoria a Riley zachytí Edwardovu stopu a vydávají se do hor.Edward se snaží Rileymu vysvětlit,že se stal obětí manipulace Victorie,které jde o jediné - pomstít se za smrt jejího přítele Jamese (zabil ho Edward v 1.díle ságy).Riley mu neuvěří,společně s Victorií na Edwarda brutálně zaútočí a chystají se ho zabít.V posledním okamžiku však zasáhne Bella - ve sněhu najde  ostrý kámen a pořeže se.Vůně její krve odpoutá pozornost útočníků.Rileyho roztrhá Seth a Victorii zabije sám Edward.EclipseJacob je zraněn jedním z posledních novorozených,který mu rozdrtí kosti na pravé polovině těla.
Alice má další vidění - smečka musí zmizet,blíží se Volturiovi,kteří by jistě pro spojenectví s vlky neměli pochopení.
Doktor Cullen slibuje pomoc Jacobovi,kterého Quiletští odnášejí k Billovi.
Volturiovi se skutečně objevují - očekávali trochu jiný průběh a výsledek boje,a tak musí  ocenit rychlé a účinné vyřešení problémů s novorozenými.Jane samozřejmě nezapomene Edwardovi připomenout jeho slib,že Bellu promění - Bella zmiňuje,že už "mají datum".
Volturiovi se vrací zpět do Itálie.

Doktor Cullen ošetří zraněného Jacoba,který opět Bellu utvrzuje o své lásce - dokud jí bude bít srdce,nepřestane na ni čekat ... a možná i potom.
Datum svatby Belly a Edwarda je stanoveno na 13.srpna.Teď zbývá to nejtěžší - říct to Charliemu ...


Režie : David Slade
Scénář : Melissa Rosenberg
Hudba : Howard Shore
Délka : 125 min.
Premiéra v ČR : 29.6.2010
Hrají :
Isabella Swan - Kristen Stewart
Edward Cullen - Robert Pattinson
Jacob Black - Taylor Lautner
Victoria - Bryce Dallas Howard
Riley - Xavier Samuel
Jane Volturi - Dakota Fanning
Rosalie  - Nikki Reed
Jasper - Jackson Rathbone


Po přečtení knížky jsem měla tak trošku obavy z toho,jak se páni filmaři právě s tímto dílem "poperou".A poprali se skutečně královsky - jedná se rozhodně o zatím nejpovedenější část ságy.
Nový režisér David Slade byl pro film jednoznačně  přínosem - super akční scéry,celkově rychlejší tempo,s velikým citem zvolené hudební pasáže,ostrý střih a tradičně emocionálně vypjaté situace,se kterými se hlavní hrdinové musí (a v tomto díle doslova)"porvat".
Film hodně oživily 3 flashbacky,které zajímavým způsobem osvětlily nelehké životní osudy dalších postav.Já jsem byla asi nejvíc nadšená z krásně přiblížených detailních záběrů (úžasné oči a make-up).
Robert Pattinson naprosto okouzlující,charismatický,emotivní upír,který se mi začíná "zamlouvat" čím dál víc.Taylor Lautner by si měl častěji obléct tričko - jeho neustálé pobíhání "nahoře bez" mi připadalo
až lehce kýčovité.Moc se mu povedla emotivní pasáž v garáži,kde Belle vysvětluje princip otisku.
Kristen Stewart byla pro tentokrát bohužel jen jaksi "do počtu".
Však ona si to jistě v dalším díle vynahradí - o tom nepochybuju ....
Edward a Bella
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama